przyszłości będą musiały zostać zastąpione energią odnawialną.
Odnawialna energia może pochodzić z różnych źródeł- energia pochodząca z wiatru, przy wykorzystaniu elektrowni wiatrowych, energia pochodząca z wody, przy wykorzystaniu elektrowni słonecznych, czy energia pochodząca ze słońca, czyli energia świetlna, przy wykorzystaniu elektrowni słonecznych.
Fotowoltaika jest dziedziną nauki i techniki poświęconej przetwarzaniu światła słonecznego na energię elektryczną. W przeciwieństwie do wody czy wiatru energia słoneczna jest to energia odnawialna, która świetnie sprawdza się w gospodarstwach domowych, jako dodatkowe źródło energii elektrycznej bądź cieplnej. Kolektory słoneczne stają się coraz bardziej popularne, dzięki temu, że są inwestycją, która na pewno po jakimś czasie zwróci się w kosztach.
Bezpieczeństwo energetyczne to nic innego jak
Bezpieczeństwo energetyczne to nic innego jak różnorodność zasobów energetycznych i łatwość dostępu do nich. Jednakże, przez konieczność zapobiegania negatywnym konsekwencjom wynikającym z zależności między produkcją energii a jej wpływem na środowisko naturalne, w którym żyjemy, formuła ta wymagała przedefiniowania. Teraz musi ona także obejmować pojęcie czystości. Cóż zaś może zapewnić ją lepiej, niż energia odnawialna? Zapobieganie uzależnieniu od dotychczasowych źródeł energii i podejmowanie środków zapobiegawczych przed np. ich wyczerpaniem, jest możliwe, jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie energii również z innych źródeł - najlepiej odnawialnych. Należy pamiętać o tym, że pozyskiwanie energii z wyłącznie jednego źródła może prowadzić do uzależnienia od niego. Dlatego właśnie tak wiele osób decyduje się, by fotowoltaika odpowiadała za ogrzewanie i oświetlenie w ich domu. Montując kolektory słoneczne, obniżają rachunki za media, a przy tym uniezależniają się od dostawcy prądu czy gazu.
W interesie obywateli i środowiska naturalnego.
Energia odnawialna, to przyszłość. Dostrzegła to nie tylko Unia Europejska mocno akcentując potrzebę odejścia od węgla, jako paliwa wytwarzającego energię elektryczną, ale i polski rząd. Najpierw było powołanie do życia ministerstwa klimatu i środowiska. Później rozpoczęto rozmowy - w tym z górniczymi związkami zawodowymi - w sprawie odejścia Polski od wydobycia węgla kamiennego. A teraz decyzja o stworzeniu stanowiska specjalnego pełnomocnika do spraw Odnawialnych Źródeł Energii, koordynującego różne programy wsparcia dla osób, które budują na przykład kolektory słoneczne. Spore dofinansowanie na takie instalacje jest doskonałą zachętą do działania. Akcje informacyjne dowodzące, że fotowoltaika jest najlepszym rozwiązaniem dla pozyskiwania dodatkowej energii, już odnoszą sukcesy. Udział energii odnawialnej w bilansie polskiego systemu energetycznego jest coraz większy i już przekroczył 10 procent. A dodatkowo zapowiedzi budowy m.in. na Bałtyku farm elektrowni wiatrowych, niebawem sprawi, że ten udział będzie bardzo szybko rósł. W interesie obywateli i środowiska naturalnego.
Przez cały ten czas uczyliśmy się
Gatunek ludzki żyje na Ziemi od tysiącleci. Przez cały ten czas uczyliśmy się tego, w jaki sposób możemy wykorzystywać jej zasoby i eksploatowaliśmy je na potęgę - dzieje się to aż po dziś dzień, i to na skalę większą, niż ktokolwiek z nas jest sobie w stanie wyobrazić. Zasoby te jednak pewnego dnia się wyczerpią, dlatego od lat promowane jest korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Energia odnawialna, jak sama nazwa wskazuje, nie wyczerpie się nigdy, ponieważ odnawia się cały czas, będąc przy tym równocześnie jak najbardziej przyjazną planecie. Wielu ludzi nie jest jednak świadomych tego, że mogą zastosować energię odnawialną także w swoim zwykłym, codziennym życiu, przez co przyczynią się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Wystarczyłoby uświadomić im, jak działa fotowoltaika i w jak znaczący sposób na lepsze ich życie mogą zmienić kolektory słoneczne. Gdyby tylko wiedzieli, jak ekologiczne - a przy tym oszczędne - jest to rozwiązanie, z pewnością szybko by się na nie zdecydowali.